Stručný životopis.

Vek: 48 rokov

Vzdelanie:
Ekonomická univerzita v Bratislave, Podnikovohospodárska fakulta v Košiciach – inžinierske a doktorandské štúdium
ACCA – medzinárodné účtovné skúšky – úplná kvalifikácia
Riadenie rizika úverového procesu – školenie realizované Inštitútom bankového vzdelávania pri NBS

Zamestnanie: Finančný účtovník a analytik v nadnárodnej IT spoločnosti

Doterajšie funkcie v Mense Slovensko:
júl – november 2001 – predseda Kontrolnej skupiny
december 2001 až doteraz – hospodár Mensy Slovensko
jún 2013 – máj 2015 – jednateľ Mensy Slovensko
Jazykové znalosti: angličtina, francúzština


Pripojte sa 5. 5. 2025 o 18:30 h.
na živé vysielanie


Volebný prejav

Členom som od roku 1994. Hoci som začal ako ukážkový pasívny člen v Košiciach, už dlhodobo som hospodárom v Rade Mensy Slovensko. Vytvoril som návrh pravidiel hospodárenia a viackrát sa podieľal na tvorbe návrhu nových stanov. Pripravil som finančný model Mensy Slovensko. Pomáha zodpovedať otázku, ktoré aktivity a za akých podmienok sú udržateľné. Umožňuje lepšie vyhodnotiť ekonomické dopady rozhodnutí a je dobrý pomocník pri príprave rozpočtu. Dokážem ho prispôsobovať meniacim sa podmienkam a aktivitám.

V rokoch 2010 – 2022 výrazne stúpol počet členov. Prinieslo to nové akcie a projekty a zlepšilo finančnú situáciu. Vďaka tomu môžeme finančne podporovať aj rozsiahlejšie akcie vrátane medzinárodných akcií ako EMAG či Silvensa a tiež akcie pre nadané deti. Bez rezerv z minulých rokov by sme nemohli financovať vytvorenie novej www stránky. 

Široké spektrum aktivít umožní každému členovi nájsť si svoje miesto v Mense. Tomu má zodpovedať aj podpora aktivít a odmeňovanie rešpektujúce spravodlivosť, nediskrimináciu a dlhodobú udržateľnosť. 

V súčasnosti žiaľ dochádza k uplatňovaniu nerovnakého metra pri podpore aktivít a posudzovaní konania jednotlivých členov vrátane disciplinárnych opatrení. Negatívne to ovplyvňuje našu organizáciu.

Rád budem vo svojej práci pokračovať, ak dokážeme napraviť negatívne dôsledky týchto javov a prinavrátime našej organizácii tvár, ktorú mala v časoch, kedy nám úspešne rástla členská základňa.

Ako sa s IQ nájsť v účtovníctve

Podobne ako pri iných povolaniach aj tu automatizácia dokázala pokryť mnohé rutinné činnosti, a tak sa do popredia dostávajú tvorivé pozície, pri ktorých o využitie inteligencie nie je núdza.

Ak má niekto vysoké IQ, dáva mu to veľmi dobré predpoklady, aby dokázal chápať aj zložitejšie súvislosti. Umožňuje mu to odhaľovať princípy a zákonitosti fungovania komplexných systémov v prírode, technike, či ľudskej spoločnosti. A rovnako aj takéto komplexné systémy vytvárať.

Aké bývajú vžité predstavy o povolaniach ľudí s vysokým IQ? Matematik, fyzik, programátor, vysokošpecializovaný technický inžinier. Áno, prvotná predstava o povolaniach týchto ľudí sa často zameriava na oblasti, v ktorých nachádza široké uplatnenie vyššia matematika alebo výpočtová technika.

Realita je však oveľa pestrejšia a aj v Mense Slovensko máme zastúpené veľké množstvo povolaní.

Teraz sa pozrieme na jedno na prvý pohľad možno menej atraktívne povolanie  – účtovníci.

Čo si pri vyslovení tohto povolania predstavíte? Niektorí ľudí sediacich za počítačom nad kopou papierov a čísel, o ktorých vlastne ani neviete, čo konkrétne robia. Pre iných z vás sú účtovníci otravní ľudia, ktorí od iných stále pýtajú nejaké doklady a tým ich vyrušujú pri práci. A ďalší ich vnímajú ako tých, ktorí majú prácu presne nalinkovanú ustanoveniami právnych predpisov – tak kde je tu už príležitosť plnohodne využiť inteligenciu?

V niečom sú tieto predstavy pravdivé. Účtovníctvo bolo a zrejme aj vždy bude spojené s administratívou, dokladmi a právnymi predpismi. To však nemusí odrádzať ľudí s vysokou inteligenciou, možností využiť ju sa nájde dosť.

Účtovníctvo predstavuje súhrn nástrojov určených na meranie a evidenciu ekonomických javov. Svoje miesto si nachádza u malých podnikateľov, vo väčších podnikoch, v neziskových organizáciách ako aj v štátnych a obecných inštitúciách. Výsledkom účtovníctva je účtovná zavierka, ktorá dava prehľad o výnosoch, nákladoch, zisku alebo strane, majetku a záväzkoch. Viesť ho je potrebné aj kvôli daniam (a snimi sa často spája), avšak jeho funkcie sú oveľa širšie. Riadiť veľký podník bez údajov, ktoré poskytuje účtovníctvo, je takmer nemožné. Bez účtovníctva by sme nepoznali ani hodnoty niektorých makroekonomických veličín – napríklad HDP (hrubý domáci produkt). V najširšom chápaní práca účtovníkov zahŕňa aj audit – overovanie správnosti zostavených účtovných výkazov. Už to prezrádza, že ide o značne komplexnú oblasť. Aj preto by malo vzdelanie účtovníkov okrem samotného účtovníctva zahrňať aj ďalšie oblasti – napríklad základy makroekonómie, podnikové hospodárstvo, právo, štatistiku, informatiku či finančné riadenie podnikov.

Podobne ako pri iných povolaniach aj tu automatizácia dokázala pokryť mnohé rutinné činnosti, a tak sa do popredia dostávajú tvorivé pozície, pri ktorých o využitie inteligencie nie je núdza.

Uveďme si niektoré z nich:

Navrhovanie, vývoj alebo správa účtovného software – Ak máte záujem o programovanie a databázové systémy a popritom obľubujete aj účtovníctvo, pozície v tejto oblasti budú pre vás určite zaujímavé. Účtovníctvo je učebnicový príklad relačnej databázy  – teda databázy pozostávajúcej z tabuliek, medzi ktorými existujú vzájomné vzťahy. Máte ideálnu príležitosť byť pri tom, ako sa do programového vybavenia zapracúvajú účtovné predpisy a ich zmeny, či požiadavky vedenia podniku na poskytované údaje. A kedže činnosť podnikov a ich organizačná štruktúra sa neustále vyvíja, vyžaduje si to permanentne vykonávať potrebné úpravy aj v účtovnom software.

Spracovanie veľkého množstva údajov – Firmy dnes často disponujú databázami s veľkým množstvom údajov – či už o zmluvách, obchodných transakciách alebo zákazníkoch. Kľúčom ku zvládnutiu účtovníctva je potom aj schopnosť efektívne spracovať hormadné dáta. Opäť priležitosť pre tých, ktorých zaujíma práca s databázovými systémami ako aj účtovníctvo.

Účtovanie komplexných transakcií – V obchodných vzťahoch sa často stretávame s komplexnými transakciami – napríklad leasing, zložitejšie finančné transakcie, rôzne dlhodobé zmluvy týkajúce sa napríklad výstavby a naslednej prevádzky zariadení. Ako aplikovať niekedy možno príliš abstraktné účtovné predpisy na takéto transakcie?

Návrh organizácie účtovníctva – Ako zabezpečiť vedenie účtovníctva, aby poskytovalo včas čo najpresnejšie údaje s primeranými nákladmi? Pri zodpovedaní tejto otázky sa musíte popasovať

  • s rôznymi činnosťami, ktoré podnik vykonáva
  • s organizáciou podniku
  • s požiadavkami na poskytované údaje
  • s účtovnými predpismi – v medzinárovných firmách dokonca zabezpečiť vedenie účtovníctva podľa rôznych predpisov – napríklad podľa odlišných predpisov v jednotlivých krajinách a súčasne aj podľa medzinárodných štandardov

Samozrejme aj organizácia účtovníctva sa musí neustále prispôsobovať zmenám.

Spracovanie konsolidovanej účtovnej závierky – Pre mnohých asi neznámy pojem, tak si na príklade vysvetlíme, o čo ide.  Predstavte si firmu, ktorá vlastní a riadi iné firmy – čiže môže robiť kľúčové rozhodnutia o ich činnosti. Tieto firmy sa dokonca nemusia nachádzať iba na území jedného štátu – napríklad medzinárovná firma má sídlo v jednom štáte a pobočky v ďalších desiatich štátoch. Každá z týchto firiem vedie samostatne účtovníctvo, ktorého výsledkom je účtovná závierka. A teraz si položme otázku – ako by vyzerala účtovná závierka, keby všetkých 11 firiem (sídlo a 10 pobočiek) boli jednou firmou? Hľadanie odpovede vyžaduje pozrieť sa na to, aké transakcie tieto firmy vykonávajú, a posúdiť, ako by sa zmenili, ak by tých 11 firiem bolo jednou firmou. Čo poviete, celkom zaujímavá šifra. Hospodárske výsledky, ktoré uverejňujú firmy s akciami obchodovanými na burzách, sú vo veľkej väčšine prípadov práve konsolidované účtovné závierky.

Odhaľovanie a oprava chýb – Predpokladom správneho vedenia účtovníctva je správne zaúčtovanie jednotlivých transakcií. Pokiaľ je transakcií málo, jednoducho stačí skotrolovať každý účtovný prípad. Čo však v situácii, kedy sú účtovných prípadov tisíce, desaťtisíce, či dokonca milióny? Akými postupmi overiť správnosť zaúčtovania účtovných prípadov a odhaliť tie, pri ktorých došlo k chybám?

Audit – V tejto pozícii sa budete pozerať na účtovníctvo zvonku (ako niekto, kto účtovnú závierku priamo nezostavoval) a vašou úlohou bude overiť, že účtovná závierka bola zostavená správne podľa účtovných predpisov, dokladov a dostupných informácií. Ak máte radi hľadanie súvislostí a rizík, zaujímate sa o účtovníctvo a nechýba vám detektívna povaha, prečo neskúsiť túto profesiu. Avšak pozor – ide o profesiu takmer všade výrazne regulovanú zákonmi a stať sa audítorom vyžaduje splniť náročné kritériá.

Hoci vyššie spomínané pozície určite umožnia vyniknúť vášmu IQ, v pozícii účtovníka zaujíma nenahraditeľné miesto aj etika. Bez aplikácie etických zásad môže práca účtovníka poľahky skončiť aj škandálom.


Môj príbeh v Mense

Testovanie som úspešne absolvoval v máji 1993 v Košiciach v budove magistrátu mesta. Dokonca sa mi podarilo využiť zľavový kupón z novín.

Do Mensy Slovensko som vstúpil v roku 1994. Niekoľko rokov som bol ukážkovo pasívnym členom v Košiciach. Občas som sa zúčastnil nejakej akcie miestnej skupiny, najčastejšie vtedy tradičného výletu na rozhľadňu.

Po skončení vysokej školy som odišiel pracovať do Bratislavy. Po niekoľkých mesiacoch som navštívil stretnutie miestnej skupiny a neskôr som tieto stretnutia začal pravidelne navštevovať. Prevládali voľné diskusie, občas sa hrali hry a mávali sme aj stretnutia v anglickom jazyku v rámci SIG angličtina. Postupom času sa čoraz viac kriticky diskutovalo o dianí v Mense a najmä v jej vedení. Poukazovalo sa na pochybenia vedenia a nedostatok akcií pre členov. Riešili sa nadchádzajúce voľby v roku 2001, najmä ako ich vyhrať. To viedlo aj k nepríjemnej atmosfére a viacerých členov to odradilo od návštevy stretnutí.

Bol som navrhnutý na člena Kontrolnej skupiny, súhlasil som a po voľbách v roku 2001 sa stal predsedom Kontrolnej skupiny. Keďže v predchádzajúcom období Kontrolná skupina z dôvodu rôznych osobných prekážok na strane jej členov vykonala len málo práce, zostala nám úloha skontrolovať hospodárenie za predchádzajúce 3 roky. Súčasne chýbal hospodár a nebolo to prvýkrát, kedy o túto funkciu nik nejavil záujem. Bolo mi ponúknuté stať sa hospodárom. Videl som možnosť zdokonaliť sa, nadobudnúť nové vedomosti a skúsenosti. Ponuku som koncom roku 2001 prijal, opustil som Kontrolnú skupinu a začal pracovať ako hospodár. Obnášalo to vedenie účtovníctva, plnenie daňových a odvodových povinností, realizáciu platieb, prípravu rozpočtu, vypracovanie správy o hospodárení. Večný kolotoč práce a takto je to dodnes.

Hoci po voľbách v Rade mali výraznú prevahu práve členovia z Bratislavy, ktorí kriticky vystupovali voči pôsobeniu predchádzajúcej Rady, prepad Mensy sa nedarilo zastaviť. Naopak, ďalej sa prehlboval a počet členov klesal až takmer na 100.

V ďalších volebných obdobiach sa vedenie mierne obmenilo. Aj napriek úsiliu vtedajších členov vedenia rast Mensy bol iba veľmi pomalý. Medzi akciami prevládala voľná diskusia, hranie hier a občas sa podarilo zorganizovať nejakú prednášku alebo besedu a to aj so zaujímavými hosťami ako napríklad Andrej Bán či sociológ Michal Vašečka. Konali sa aj tradičné celoslovenské stretnutia. Na 60. výročie vzniku Mensy navštívil Slovensko vtedajší predseda Mensy International Chris Leek. Takmer všetky aktivity sa diali v Bratislave. Keď som na verejnosti spomenul Mensu, často som dostal spätnú väzbu, že naše aktivity by mohli byť oveľa rozsiahlejšie a pestrejšie. Niektorí poznamenali, že Mensa by potrebovala niekoho ako tímlídra alebo podobnú funkciu. V oblasti financií sme dokázali efektívne hospodáriť aj s malým objemom peňazí, avšak rozsiahlejšiu podporu akcií sme si nemohli dovoliť.

V polovici roku 2008 sa v Mense začala angažovať Hanka Dojčanová. Jej prvou prácou bola pozícia šéfredaktorky časopisu. Práca podobne nevďačná a nepretržitá ako tá moja. Po voľbách v roku 2009 sa stala aj členkou Rady. Aby Mensa mohla ďalej rásť, bolo potrebné zintenzívniť testovanie najmä mimo Bratislavy a rozšíriť činnosť. Aj tu Hanka priložila ruku k dielu. Výsledkom jej aktivity boli výrazne častejšie testovania a pravidelné prednášky či besedy so zaujímavými hosťami. Na stretávanie členov dokázala zabezpečiť nové atraktívne priestory v historickej  budove Evanjelického lýcea v Bratislave, ktoré využívame doteraz. Počet členov začal výraznejšie rásť. Vďaka nepoľavujúcemu úsiliu sa na jej prácu pozerali s uznaním aj dlhoroční členovia Rady, ktorí sa podieľali na riadení Mensy od roku 2001.

Prirodzeným pokračovaním bolo, že  Hanka sa rozhodla kandidovať na pozíciu predsedníčky. Odrazu sa častejšie vyskytovali konflikty, ktoré vyvolávali aj iní členovia vedenia. Prečo to bolo potrebné? Veď ak by sa aj ktorýkoľvek z dlhodobo aktívnych členov rozhodol ukončiť svoje aktivity v Mense a byť pasívnym členom, nebolo by mu čo vyčítať, keďže pre Mensu urobil veľký kus práce.

Po voľbách sa Hanka stala predsedníčkou a túto funkciu vykonávala aj v ďalších dvoch volebných obdobiach do roku 2019. Pozitívny vývoj pokračoval, rástol počet členov pokračovali zaujímavé akcie, ako napríklad prednášky, besedy a výlety a tradičné celoslovenské stretnutia. Podujala sa organizovať aj medzinárodné stretnutia  – celoeurópske stretnutie členov Mensy EMAG a koncoročné stretnutie členov Mensy Silvensa. Možno práve jej úsilie podnietilo k intenzívnej činnosti aj ďalších a výsledkom ich práce bola celoslovenská IQ olympiáda a nárast akcií pre nadané deti. Zlepšila sa finančná situácia a väčšina naakumulovaných finančných prostriedkov pochádza práve z tohto obdobia. Iba vďaka nim si dnes môžeme dovoliť obstarať nie lacnú www stránku.

Pre mňa ako hospodára tento vývoj znamenal aj viac práce a potrebu učiť sa nové veci. Keďže som videl, že vďaka týmto aktivitám mi Mensa dokáže ponúknuť oveľa viac ako v minulosti, ochotne som pre Mensu obetoval viac času, aby som všetky potrebné úlohy a povinnosti zvládol. Nie som organizačný typ, a preto Mense ponúkam svoje vedomosti.

Nasledujúce roky boli poznamenané pandémiou. Rýchlo sme sa dokázali adaptovať na novú situáciu. Podarilo sa rozbehnúť online prednášky a workshopy, na čom mala zásluhu práve Hanka. Nezaháľali ani organizátori IQ olympiády a po vynútenej ročnej prestávke sa podarilo realizovať súťaž vo forme, kedy veľká väčšina súťažných aktivít prebiehala online. Hoci testovanie bolo výrazne obmedzené, aj vďaka vyššie uvedeným aktivitám sa podarilo udržať počet členov. Podarilo sa prenajať priestory, ktoré v prípade potreby môžeme využívať ako kanceláriu a sú vhodné pre aktivity smalou skupinou nadaných detí.

Obdobie december 2021 až september 2023 bolo nateraz posledným, kedy Mensu viedla Hanka. Mensa sa postupne vrátila k tomu, ako fungovala pred pandémiou – pednášky, výlety, pravidelné jarné a jesenné stretnutia. Hneď ako to bolo možné, boli obnovené testovania pri dodržaní všetkých vtedy platných pandemických opatrení. Pandémia však zanechala istú stopu – preferencia online aktivít je u členov vyššia ako v minulosti. Taktiež vieme dobre využiť skúsenosti z organizovania akcií nadobudnuté počas pandémie. Koniec roku 2022 a rok 2023 sa niesol aj v znamení problémov s voľbami.

Po voľbách nastalo vyšetrovanie činnosti Volebnej komisie, došlo aj k sankcionovaniu členov. Pochybenia, na ktoré sa poukazovalo, boli podobné tým, ktoré sa vyskytli aj v minulosti, a aj terajší členovia Rady ich vo veľkej väčšine vtedy prehliadali alebo sa na nich hoci aj nevedomky podieľali. Komu majú prospieť takéto sankcie? Pozitívom je, že sa darí udržiavať doterajšie aktivity, rastie aktivita v regiónoch a záujem o aktivity pre nadané deti.

Hoci väčšina členov súčasného vedenia sa stotožnila s predvolebnou víziou zdvojnásobiť počet členov za dva roky (teda do roku 2025), zatiaľ takto úspešní nie sme. Bolo by namieste túto víziu zreálniť na základe údajov o vývoji členskej základne z minulosti.

Počas vyše 30 rokov existencie našej organizácie na Slovensku mnohí členovia s rôznymi názormi a preferenciami vykonali veľký kus práce, ktorý bol jednoznačne prínosom pre Mensu. Prečo pritom niektorí vyvolávali aj konflikty a prípadne aj vystupovali proti aktivitám iných je ťažké pochopiť. Minulý vývoj ukazuje, že ostrá kritika vedie skôr ku znechuteniu členov, čo sa odráža v prepade členskej základne. Zvrátiť takýto vývoj znamená vynaložiť veľké úsilie.

Počas dlhoročného pôsobenia vo funkcii hospodára ako aj člena Rady som sa stretol s mnohými pochybeniami ako aj ignoranciou pri odovzdávaní účtovných dokladov, ktoré boli kľúčové pre zostavovanie účtovnej závierky a daňové priznanie. Najmä táto ignorancia odradila od ďalšieho pôsobenia vo funkcii takmer všetkých mojich predchodcov. Pochybeniam sa nevyhli ani tí, ktorí iných kritizujú. Napriek problémom a časovej tiesni, ktoré takéto pochybenia spôsobovali, som nevidel dôvod riešiť veci sankciami. Práca pre Mensu asi nie je u nikoho hlavný zdroj príjmov a sotva niekto príde do Mensy ako odborník na riadenie neziskovej organizácie. To prirodzene vedie k pochybeniam. Cestou na vyriešenie problémov je však tolerancia, vzdelávanie a diskusia.